همانطور که می دانید کشور ترکیه در هم مرز با کشورمان بوده و میزان صادرات و واردات به این کشور حجم بالایی دارد. این موضوع موجب شده تا تجار متعددی تصمیم بگیرند به ترخیص کالا از گمرک ترکیه این کشور همسایه بپردازند.

کالا می تواند موارد مختلفی را دربرگیرد و یک محصول خاص نیست. باتوجه به رونق داشتن بازار ترکیه، تجار ایرانی سعی می کنند کالاهای گسترده ای را از این کشور به ایران بیاورند و همین امر موجب می شود تا به ترخیص کالا موردنظر در گمرک این کشور بپردازند.

برخی از افراد که تجار تازه وارد به حساب می آیند، دقیقا نمی دانند چگونه باید ترخیص کالایی از گمرک کشور ترکیه داشت. ما در این مطلب قصد داریم درباره نحوه انجام آن توضیحاتی ارائه دهیم.

 

نحوه ترخیص کالا از گمرک ترکیه

یکی از امتیازات و موفقیت در ترخیص کالا از گمرک ترکیه، تسلط بر زبان ترکی است. از آنجایی که مردمان شمال غرب کشورمان همگی ترک زبان هستند، این امر موجب شده تا درصد مناسبی از ایرانی ها به این زبان تسلط پیدا کنند و به نوعی فراوانی دارد.

دو عاملی که موجب می شود فرد تاجر کالا خود را از گمرک ترکیه ترخیص کند، یک تسلط به زبان ترکی و دیگری داشتن یک کارشناس که به امور گمرکی تسلط دارد. ناگفته نماند این مرکز از وزارت بهداشت مجوزی دریافت کرده و از این رو افراد می توانند کالای بهداشتی، دارویی و  مواد غذایی را از این گمرک ترخیص کنند و تنها کالاهای غیر سلامتی را دربرنمی گیرد.

 

مشاوره به تاجران برای خرید کالا در ترکیه

یک تاجر برای آن که بتواند در امر خرید کالا از ترکیه موفق باشد، باید از برخی اطلاعات قبلی بهره ببرد، در غیر این صورت موفقیت مناسبی کسب نخواهد کرد. البته در گمرک ترکیه مشاورانی وجود دارند که به تاجران مشاوره داده تا خرید مناسبی از این کشور داشته باشند.

به طور کلی باید دقت داشت که مشاوره تجارت موجب می شود تا تجار سودآوری بهتری در بحث واردات کالا از ترکیه داشته باشند. از این رو باید بیان داشت که مشاوران در این زمینه کمک قابل توجهی خواهند کرد و موجب می شوند افراد عملکرد بهتری از خود نشان دهند.

سایت گمرک ترکیه

برای آن که بتوان ترخیض کالا ساده و آسانی داشت، باید به سایت گمرک این کشور مراجعه داشت تا با سازوکار و قوانین آن آشنایی پیدا کرد. از طریق سایت آن می توان اطلاعاتی در زمینه واردات و صادرات کالا از گمرک ترکیه بدست آورد. بنابراین مهم است تا به سایت گمرک این کشور مراجعه کرده و جزئیات لازم را بدست اورید. گذشته از آن آدرس این سایت gumruk.gov.tr است و به طور حتم برای ورود به آن از کشورمان باید به استفاده فیلترشکن استفاده کرد.

چگونه از ترکیه کالا وارد کنیم

بسیاری از تجار ایرانی ترکیه این پرسش برای آنها به وجود می آید که چگونه باید از این کشور کالا وارد کرد. ابتدا باید با فروشندگان ترک مذاکره کرده و کالا را از آنها خریداری نمود. مذاکره از این رو که تخفیفی گرفته و کالا را با قیمت مناسب تهیه کرد. این اصل بسیار مهم است و اگر از تجار هستید باید به آن توجه داشته باشید.

البته برای خرید کالا از فروشندگان ترک باید روش تسویه حساب با آنها را هم بدانید. اصولا برای خرید کالا باید 50 درصد مبلغ ابتدا و 50 درصد نیز پس از بارگیری کالا داده شود. بنابراین باید توجه داشته باشید که مبلغ را سر موعد پرداخت نمایید.  شرکت های وارد کننده با بارگیری کالا آن را تحت نظارتی تحویل گرفته و به تاجر تحویل می دهند. شایان ذکر است که یک سری عملیات گمرکی هم وجود دارد که باید آنها را انجام داد تا ترخیض صورت گیرد.

واردات کالا از ترکیه

 

باید بیان داشت که عمده تجار ایرانی ترکیه این پرسش برای آنها به وجود می آید که چگونه باید از این کشور کالا وارد کرد. ابتدا باید با فروشندگان ترک مذاکره کرده و کالا را از آنها خریداری نمود. مذاکره از این رو که تخفیفی گرفته و کالا را با قیمت مناسب تهیه کرد. این اصل بسیار مهم است و اگر از تجار هستید باید به آن توجه داشته باشید.

البته برای خرید کالا از فروشندگان ترک باید روش تسویه حساب با آنها را هم بدانید. اصولا برای خرید کالا باید 50 درصد مبلغ ابتدا و 50 درصد نیز پس از بارگیری کالا داده شود. بنابراین باید توجه داشته باشید که مبلغ را سر موعد پرداخت نمایید.  شرکت های وارد کننده با بارگیری کالا آن را تحت نظارتی تحویل گرفته و به تاجر تحویل می دهند. شایان ذکر است که یک سری عملیات گمرکی هم وجود دارد که باید آنها را انجام داد تا ترخیض صورت گیرد.

 

تعرفه صادرات به ترکیه

برای صادرات هر محصولی به یک کشور باید تعرفه ای را پرداخت کرد و این امر به رایگان انجام نمی‌گیرد. یکی از این کشورها نیز ترکیه است که تجار ایرانی بسیاری هستند به صادرات و واردات کالایی از این کشور می پردازند.

بررسی و مشاهده لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه نشان می‌دهد که برخی از اقلام خاص به صورت میانگین و در اکثر سال‌ها در میان آن دیده می‌شود. مهم‌ترین این اقلام را می‌توان نفت و سوخت‌های فسیلی دانست. ایران چهار گمرک در  مرز با ترکیه دارد که باید به گمرک خوی، بازرگان، رازی و سرو اشاره کرد. متاسفانه اخیرا تعرفه صادرات به این کشور از ایران با افزایشی رو به رو شده و نگرانی تجار را به دنبال داشته است. به هر حال تجار می توانند برای صادرات با پرداخت تعرفه این صادرات را انجام دهند.

با توجه به اینکه ترکیه کشور همسایه ایران است و یک کشور نزدیک به قاره اروپا محسوب می شود، صادرات و واردات بسیاری هم صورت می گیرد. بنابراین همچون دیگر کشورها، برای صادرات به این کشور نیز باید تعرفه ای را پرداخت کرد.

ئئیات

همچنین اگر تمایل به ترخیص کالای خود مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس دارید میتوانید بر روی کلمه لینک شده کلیک کنید

تعرفه واردات از ترکیه

تجار ایرانی برای آن که از کشور ترکیه وارداتی داشته باشند، بایستی تعرفه ای را پرداخت کنند. البته برای جویا شدن از نرخ تعرفه باید به سطح اینترنت مراجعه کرد تا از تعرفه روز  جویا شد. بنابراین بدون پرداخت تعرف نمی توانید هیچ کالایی را از مقصد ترکیه وارد کشور یا همان ایران کنید. این موضوع شامل صادرات هم می شود و تنها برای واردات کالا از ترکیه نیست.

قوانین صادرات به ترکیه

برای صادرات به ترکیه باید قوانینی را مورد توجه داشت. زیرا در غیر این صورت نمی توان  کالایی را به این کشور ارسال کرد. همانطور که برای واردات نیز باید به چنین مواردی توجه داشت. برای صادرات کالا به ترکیه باید براساس قوانین کشور مقصد عمل کرد. این یعنی نباید تابع قوانین کشورمان باشید و باید به قوانین ترکیه توجه کنید. در غیر این صورت نخواهید توانست کالای موردنظر را از ایران به ترکیه صادر کنید.

برای صادرات به ترکیه باید از قوانینی تبعیت کرد. برای مثال بایستی افراد دارای مجوز لازم بوده و مدارک لازمه را به همراه داشته باشند. این مدارک می تواند پرونده اسناد صادرات، فاکتور فروش، گواهی مبدا،  گواهینامه CE، گواهی حمل و نقل، فاکتور پروفرما، گواهی بهداشت و برخی دیگر باشد.

بنابراین لازم است تا از این مدارک بهره گرفت تا بتوان صادراتی داشت.  بنابراین اگر طبق قوانین عمل نکرد،  می تواند مشکلاتی را در بر داشته باشد.

لیست کالاهای صادراتی به ترکیه

کالاهای مختلفی از ایران به ترکیه صادر می شود و نمی توان دقیقا یک لیست کامل از محصولات صادراتی به این کشور را نشان داد. نخست اینکه در زمان های مختلف نوع محصول متفاوت بوده و میزان حجم صادراتی هم تغییر می کند. بنابراین  میسر نیست تا دقیقا لیست کامل کالاهای صادراتی ایران به کشور ترکیه را دقیقا مشخص ساخت.

گذشته از آن  اداره آمار ترکیه اعلام کرد در سال 1399  کاهش صادراتی از ایران به ترکیه صورت گرفت.  ارزش کل کالاهای ارسالی نیز 5 هزار 664 میلیارد دلار  تخمین زده شده است که رقم کمی نیست.

شرکت صادرات به ترکیه

شرکت های صادراتی بسیاری هستند که به تجار کمک می کنند کالا خود را به ترکیه صادر  نمایند. بنابراین هیچ محدودیتی در کار نیست و شما کافیست با شرکت بازرگانی توکلی و درخواستتان را مطرح نمایید تا در اسرع وقت بتوانید کالاهای خود را از مبدا ایران به مقصد ترکیه صادر یا ار سال کنید. البته این موارد به سهولت با داشتن مجوزهای لازم  انجام می گیرد.

نکته پایانی

واردات از گمرک ترکیه همانطور که گفته شد باید طبق قوانین صورت گرفته و چندان امر دشواری نیست. جز اینکه باید زبان ترکی را وارد باشیم و یک کارشناس نیز به همراه خود داشته باشیم. بنابراین می توان به سادگی کالا را ترخیص کرد.

 

—————————————————————–

با خیال راحت انجام کارهای گمرکی و ترخیص کالاهای خود را به بازرگانی توکلی بسپارید. همکاران ما با تجربه و ارتباط مناسب انجام کلیه امور گمرکی شما را به عهده میگیرند. برای دریافت راهنمایی و مشاوره تماس حاصل نمایید 09121061990